یک تغییر ساده در کارت گرافیک AMD Radeon VII باعث کاهش دما و افزایش فرکانس شد


یک تغییر ساده در کارت گرافیک AMD Radeon VII باعث کاهش دما و افزایش فرکانس شد

یکی از انتقادهایی که به کارت گرافیک AMD Radeon VII وارد می شود، توان حرارتی بالای این کارت گرافیک و محدودیت فرکانس ۱٫۸ گیگاهرتزی است. حال اورکلاکر مشهور، der8auer، که هنوز هم بسیاری نمی دانند که سخت افزارهای این چنینی را از کجا تهیه می کند، یک کارت گرافیک AMD Radeon VII را در اختیار گرفته و با باز کردن سطح IHS سیلیکون، تغییراتی بر روی آن انجام داده است.

این اورکلاکر خمیر و پد حرارتی سیلیکون را پاک کرده و آن را با مایع قلع (TIM) جایگزین کرده است. به همین سادگی، موفق به کاهش ۵ درجه ای توان حرارتی و دمای کارت گرافیک AMD Radeon VII شده است. افزون بر کاهش حرارت، der8auer فرکانس این کارت گرافیک را تا ۲۴ هرتز بالا برده است.

شرکت AMD از پد حرارتی Hitachi Chemical TC-HM03 در این کارت گرافیک استفاده کرده و دارای هدایت حرارتی ۲۵ -۴۵ W/m·K است. یکی از دلایل انتخاب این پد توسط AMD، طول عمر بالای آن است. اما به خاطر داشته باشید که استفاده که از فلزات و قلع کاری سیلیکون برای انتقال حرارت، می تواند موجب اتصال کوتاه برخی SMD های اطراف تراشه شود.

کارت گرافیک AMD Radeon VII

جالب است بدانید که دمای GPU از ۱۰۶ درجه سانتی گراد به ۱۰۱ درجه سانتی گراد کاهش یافته و فرکانس پایه از ۱۷۰۹ به ۱۷۳۳ مگاهرتز افزایش یافته است. همچنین این اورکلاکر آلمانی تائید کرده است که نهایت فرکانس  کارت گرافیک AMD Radeon VII که تا پیش از این ۱٫۸ گیگاهرتز ذکر شده بود، بر روی ۱۷۸۰ مگاهرتز ست شده است.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *