چیپست میان رده AMD B450 به طور رسمی معرفی شد!


چیپست میان رده AMD B450 به طور رسمی معرفی شد!

و در نهایت AMD چیپست B450 را برای پشتیبانی از پردازنده های Ryzen 2000 به طور رسمی معرفی کرد. این تراشه دومین PCH از سری ۴۰۰ ای ام دی بوده و پس از X470 در وحله دوم قرار می گیرد. این تراشه برای مادربردهایی از ۷۰ دلار الی ۱۶۰ دلار طراحی شده و تمامی تولید کنندگان مادربرد برای آن حسابی آستین بالا زده است. در روزهای اخیر نیز مادربردهای B450 از ایسوس و ام اس آی معرفی شدند؛ با این وجود معرفی رسمی تر و ارائه مشخصات فنی دقیق، به امروز موکول شده بود.

تراشه B450 که برای مادربردهای میان رده طراحی شده است، دارای توان حرارتی کمتر به نسبت X470 بوده و با یک خنک کننده ساده تهویه می گردد. این تراشه که جایگزین B350 می شود، از مدار های قدرتمند تر VRM با فازهای بیشتر پشتیبانی می کند. همچنین همانند X470، از فناوری های Precision Boost Overdrive و XFR 2.0 پشتیبانی به عمل می آورد. دومین ویژگی آن، حمایت از آرایش SLI است که در مدل های پیشین تنها به یک پرچمدار محدود شده بود.

اورکلاک حافظه رم و پردازنده نیز در B450 تعریف شده است. شتاب دهنده AMD StoreMI نیز در مادربردهای B450 وجود خواهد داشت. مادربردهای B350 نیز به وسیله بروزرسانی بایوس، از AMD StoreMI بهره مند خواهند شد. رابط مستقیم PCI-Express gen 3.0 x4 و پشتیبانی از ۶ مسیر  PCI-Express gen 2.0 که عمدتا برای سخت افزارهای ذخیره سازی استفاده می گردد، به تنهایی در B450 وجود خواهد داشت. این مقدار به مراتب کمتر از چیپست Intel B360 است اما برتری B450 در ویژگی افزایش فرکانس بیشتر است.

پردازنده های Ryzen از حداکثر ۲۴ مسیر PCI برخوردار هستند که مسیر اصلی X16 تنها برای کارت گرافیک ها در نظر گرفته شده است. باقی مسیر ها نظیر نسل دوم PCI و X4 ها برای کارتهای توسعه دیگر و ذخیره سازهای NVME مورد استفاده قرار می گیرند. پلتفرم AM4 که به گفته AMD تا سال ۲۰۲۰ پشتیبانی خواهد شد، در چیپست B450 امکان پشتیبانی از ۶ رابط SATA III، دو رابط نسل دوم USB 3.1 با پهنای باند ۱۰ گیگابیت در ثانیه، شش رابط نسل اول USB 3.1 با پهنای باند ۵ گیگابیت در ثانیه و کنترلر کارتهای شبکه حرفه ای در اسلات PCI-E را ممکن ساخته است.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *