نقشه راه AMD برای عرضه Zen 3 و RDNA2 بر پایه تکنولوژی ۷nm+ به روزرسانی شد


نقشه راه AMD برای عرضه Zen 3 و RDNA2 بر پایه تکنولوژی 7nm+ به روزرسانی شد

AMD نقشه راه تکنولوژیک خود برای عرضه پردازنده‌ها و معماری‌های گرافیک جدید این شرکت، یعنی Zen 3 و RDNA2 را برای سال ۲۰۲۰ به روز رسانی کرد. این دو سری از محصولات بر پایه تکنولوژی ۷ نانومتری پلاس (۷nm+) ساخته شده‌اند.


سیستم ۷ نانومتری پلاس اصلاحی است که AMD به فرایند ساخت سیلیکونی ۷ نانومتری EUV شرکت TSMC اطلاق می‌کند. در این تکنولوژی تراکم ترانزیستورها ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده که به ای ام دی اجازه می‌دهد تا از ترانزیستورهای بیشتری در پردازنده‌های خود استفاده کرده و در نتیجه محصولات قدرتمندتری را روانه بازار کند. در نقشه راه جدید، عرضه Zen 3 و RDNA2 بصورت همزمان انجام نمی‌شود، این در حالیست که سال گذشته Zen 2 و RDNA در یک زمان معرفی و ارائه شدند.

اسلایدهای منتشر شده در مورد ریزمعماری این CPU نشان می‌دهند که مرحله طراحی Zen 3 به پایان رسیده و تیم ریزمعماری کار خود برای طراحی Zen 4 را آغاز کرده است. این به این معنی است که AMD در حال حاضر مشغول توسعه محصولاتی است که در آنها از Zen 3 استفاده می‌شود. از سوی دیگر RDNA2 هنوز در مرحله طراحی قرار دارد. طبق خط افقی‌ای که در زیر این اسلایدها قرار گرفته و زمان حدودی عرضه را نمایش می‌دهد، محصولاتی که بر پایه Zen 3 ساخته شده‌اند زودتر از محصولات مربوط به RDNA2 وارد بازار خواهند شد. زِن ۳ اولین پاسخ AMD به Comet Lake-S و یا حتی Ice Lake-S شرکت اینتل خواهد بود.

Zen 3

پیش از معرفی RDNA2، ای ام دی، Navi 12 که بر پایه RDNA است را برای رقابت با TU104 انویدیا وارد بازار خواهد کرد. همچنین محصولات ۱۶ هسته‌ای از سری ۹ چیپ‌های Ryzen و نسل سوم خانواده Ryzen Threadripper که بر پایه Zen 2 هستند تا پایان همین ماه معرفی خواهند شد.

RDNA2


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *