معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار


معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

مجموعه سخت افزار تا به امروز تلاش کرده است تا در بررسی های سخت افزاری، ضمن رعایت بی طرفی کامل، همواره از یک سیستم تست واحد برای کلیه قطعات مورد بررسی استفاده کند. بخش های مختلفی از یک کامپیوتر، بسته به نوع قطعه مورد آزمایش، به صورت مستقیم و غیر مستقیم در نتیجه ی نهایی بنچمارک ها تاثیر گذار هستند، از این رو، ما همواره تلاش کرده ایم، تا جای ممکن شرایط یکسانی برای کلیه قطعات مشابه بوجود آورده و تست ها را با رویه ثابتی انجام دهیم تا اجهافی در حق هیچ قطعه ای صورت نپذیرد. در مطلب پیش رو، ضمن آشنایی با سیستم تست، با هم نگاه اجمالی می اندازیم به چگونگی انجام تست ها و اهمیت آنها:

معرفی سیستم تست

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

قطعه

مدل

مشخصات

تامین کننده

پردازنده

Intel Core i7 7700K

OC 4.8 – ۴٫۹GHz

مادربرد

MSI Z270 GAMING M5

DDR4 3800
VRM 10+2 Phase

Dual M.2 NVMe

Realtek S1220A

LAN Killer E2500

شرکت محترم MSI

کارت گرافیک

GIGABYTE RTX 2060 GAMING OC PRO

۶GB GDDR6 192Bit

GPU Boost: 1860MHz

VRAM: 14Gbps

شرکت محترم GIGABYTE

رم

G.SKILL TRIDENT Z F4-3600C16D-16GTZ

۲X8G 3600MHz

CL16-16-16-36 1.35V

شرکت محترم G.SKILL تایوان

درایو ذخیره سازی

ADATA XPG SPECTRIX S40G RGB NVMe

Read Seq: 3500MB/s

Write Seq: 1200MB/s

Read 4K: 210K IOPS

Write 4K: 230K IOPS

شرکت محترم آونگ نماینده ADATA

درایو ذخیره سازی

SAMSUNG 860 EVO 250G SATA III

Read Seq: 550MB/s

Write Seq: 520MB/s

Read 4K: 98K IOPS

Write 4K: 90K IOPS

خنک کننده

GREEN GLACIER GLC360-EVO

Radiator 360 CM

۳ X FAN 2000 RMP

۳ X FAN 1200 RPM

INTEL AMD Support

شرکت محترم GREEN

منبع تغذیه

GREEN 1050W GP1050B-OCDG

۱۰۵۰ Watt

۸۰ Plus Platinum

شرکت محترم GREEN

خمیر سیلیکون

GREEN GT-4 PREMIUM

۵٫۰W/m.K

شرکت محترم GREEN

هاب

ORICO MH4PU USB 3.0

۴ Ports USB 3.0

شرکت محترم ORICO ایران

کیس

SUNBEAM UV BLUE ACRYLIC TECH STATION

OC STATION

MODDED

شرکت محترم GREEN

مانیتور

LG 27UD69-W

۴K UHD IPS 27” LED

AMD FreeSync

Flicker Free

Response Time: 5ms

آخرین مشخصات سیستم تست لابراتوار سخت افزار را در جدول فوق مشاهده می فرمایید که این قطعات حتی المکان بر اساس امکانات در دسترس به روز می شوند. مادربرد، پردازنده و رم این سیستم در سال ۱۳۹۶ تهیه شده است و مابقی قطعات به مرور به به سیستم اضافه شده اند. در سال ۱۳۹۶ تلاش بر این بوده است تا سیستم تست در حد بودجه ی متوسط کاربران باشد، اما به دلیل افت شدید ارزش ریال در سال ۱۳۹۷، این سیستم متوسط نیز از حد متوسط قدرت خرید کاربران بسیار فراتر رفت. با این حال تلاش می کنیم تا ضمن به روز رسانی، از قطعاتی استفاده کنیم که امکان تهیه آن با یک بودجه متوسط امکان پذیر باشد و در عین حال، این قطعات بتوانند توانایی سخت افزار های روز دنیا را به خوبی در تست ها نشان دهند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

همانطور که پیش تر در جدول اشاره گردید، کیس مورد استفاده ما مدل OC STATION گرین است که در سال ۱۳۹۶ از طرف شرکت محترم گرین در اختیار لابراتوار سخت افزار قرار گرفت. از آنجایی که جنس بدنه ی این کیس از آکریلیک شفاف است که به مرور ممکن است کدر شود، برای حفظ شفافیت آن تصمیم گرفتیم تا با ماد کردن (اعمال تغییرات ظاهری) آن را هم زیبا تر کنیم و هم قدرت بدنی اش را برای استفاده در شرایط سخت آماده کنیم. برای این کار از پوشش تزیینی فیبر کربن بهره گرفتیم و سراسر کف سینی ها و بدنه ی کیس را با آن پوشاندیم.

همانطور که در تصویر مشاهده می فرمایید نتیجه ی کار فوق العاده عالی بوده است. از پوشش فیبر کربن برای پوشش بالای رادیاتور واترکولر گرین نیز استفاده کردیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

به جهت افزایش قدرت خنک کننده، ۳ فن تزیینی RGB گرین در جلو و از ۳ فن اصلی واتر کولر در پشت رادیاتور به صورت Pull-Push بهره گرفته ایم که در نتیجه ضمن افزایش زیبایی، قدرت خنک کنندگی واترکولر را افزایش داده ایم. لابراتور مجموعه سخت افزار سالهاست از پاور های ساخت گرین برای تست و بررسی محصولات سخت افزاری خود استفاده می کند. منبع تفذیه مورد استفاده ما در آخرین به روز رسانی به مدل ۱۰۵۰ وات دیجیتالی از خانواده Overclocking EVO گرین ارتقا یافت. به دلیل اینکه این پاور در طبقه پایین کیس نصب شده است، ممکن است کمتر از آن در تست ها تصاویری منتشر می شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

و اما برای زیبایی و حفظ حق کپی رایت تصاویر سیستم تست، نام سخت افزار را با پلکسی ساخته و سپس به LED RGB مجهز کرده و بر روی رادیاتور نصب کردیم تا ضمن بوجود آوردن امکان تست مادربرد های مجهز به خروجی LED RGB، نمای کلی سیستم را بهبود ببخشیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

برای گزارش دمای محیط در هنگام اورکلاک، بر روی کیس یک سیستم پیشرفته سنجش دما و رطوبت مجهز به سنسور ساخت زیمنس نصب کردیم. نمایشگر این سیستم در لبه ی پایین کیس نصب گردیده است تا در تصاویر میزان دمای محیط مشخص باشد.

معرفی نرم افزاری های تست

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری ۳D Mark بهترین بنچمارک برای تست سیستم در عملیات گیمینگ است. این نرم افزار شامل چند بخش گوناگون است که یکی از متداولترین و موفق ترین آنها تست Time Spy می باشد. این تست در نسخه Free این نرم افزار در دسترس همگان قرار دارد که با استفاده از Direct X12، قدرت گرافیکی سیستم را برای اجرای بازی های روز به خوبی می سنجد. این نرم افزار با شبیه سازی محیط بازی، پردازنده، کارت گرافیک و رم سیستم را تحت فشار شدید قرار می دهد تا عیار پردازشی آنها در فریم دهی مشخص شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پس از انجام تست Time Spy، قدرت پردازشی پردازنده تحت عنوان CPU Score و قدرت پردازشی کارت گرافیک تحت عنوان Graphics Score در نتیجه نهایی این تست به صورت تصویر فوق نمایان می شود. ما در بررسی های مادربرد، رم، و پردازنده از امتیاز CPU Score این بنچمارک و در تست های کارتهای گرافیک از امتیاز Graphics Score این نرم افزار استفاده می کنیم. بدهی است هرچه امتیاز قطعات در این تست ها بیشتر باشد، آن قطعه بهتر است. گیمر های عزیز توجه ویژه ای به نتایج بدست آمده از این نرم افزار داشته باشند.

برای دانلود ۳D Mark می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

بنچمارک Unigine Superposition با استفاده از موتور Unigine 2.0 به خلق تصاویری بدیع از اتاق کار یک پروفسور تنها می پردازد که به تنهایی بر روی پروژه های مخوف کار  می کرده است. این نرم افزار بسیار سنگین، قدرت سیستم شما را برای اجرای نرم افزار های شبیه سازی سه بعدی، Post-Processing، گیمینگ، و حرکت دوربین در میان یک ساختمان همزمان با اجرای الگوریتم های پیچیده رهگیری نور SSRTGI تحت فشار قرار می دهد و میزان توانایی آن را با امتیاز بیان می کند. دوستانی که به دنبال تهیه یک سیستم مناسب نرم افزار های شبیه سازی سه بعدی، واقعیت مجازی VR، انیمیشن، و صد البته گیمر ها، توجه ویژه ای به نتایج این بنچ مارک داشته باشند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این نرم افزار پروفایل های مختلفی حتی برای دقت های ۴K و ۸K دارد، اما ما به صورت معمول با استفاده از پروفایل تست ۱۰۸۰P Extreme به تست سیستم ها و کارتهای گرافیک می پردازیم. نتیجه این بنچ مارک یک نتیجه کلی است برای همه ی اجزای سیستم و همچنین منحصر به فرد است. بدین معنا که مثلا یک کارت گرافیک مشخص با سیستمی با مشخصات سیستم تست سخت افزار امتیازش با امتیاز همان کارت گرافیک، بر روی سیستم دیگر با پردازنده و مادربرد دیگر تفاوت می کند. بنابراین نمی توان نتیجه ی این بنچ مارک را به دیگر سیستم ها تعمیم داد مگر اینکه عینا همه ی اجزای دو سیستم مشابه هم باشد و مثلا فقط کارت گرافیک تفاوت کند. برای تست کارتهای گرافیک، چون دیگر قطعات سیستم تست ثابت است (و فقط کارت گرافیک تغییر می کند) ما برای سنجش قدرت کارت گرافیک از این نرم افزار بهره می بریم.

برای دانلود Unigine Superposition می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار رایگان ۷ Zip برای فشرده سازی Compression و یا از حالت فشرده خارج ساختن De-Compression فایل ها استفاده می شود. این نرم افزار قابلیت بی نظیری برای استفاده از تمام هسته های پردازنده به صورت Multi-Thread دارد و با امکان Benchmark خود می تواند عیار سنج مناسبی برای سنجش قدرت پردازنده ها باشد. همچنین، در صورتی که این تست با یک پردازنده و رم ثابت بر روی چند مادربرد مختلف انجام شود، می توان نتیجه کلی از قدرت و کارایی مناسب بدست آورد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

بنچمارک این نرم افزار در دو بخش Compressing و Decompressing به فشرده و از حالت فشرده خارج ساختن فایل های فرضی می پردازد و امتیاز خود را بر اساس KB/s می دهد که برای خواندن راحت تر ما این میزان را به MB/s تبدیل و در جدول های تست می آوریم. دوستانی که در زمینه برنامه نویسی و برنامه سازی کار می کنند، به نتیجه این بنچ مارک در تعیین سرعت سیستم مورد نظر خود، توجه ویژه ای داشته باشند. این برنامه را می توانید از روی وبسایت سازنده دانلود کنید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری AIDA64 یکی از پیشرفته ترین نرم افزار های تست قطعات سخت افزاری سیستم و همچنین مانیتورینگ و آزمون پایداری است که شامل بخش های مختلفی برای سنجش قدرت پردازنده، رم، گرافیک، هارد دیسک، و همچنین پاور سیستم می شود. نتایج این نرم افزار برای تمامی گروه های کاربری مهم است و بیانگر قدرت عمومی سیستم در کلیه عملیات های پردازشی است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

در بخش Sensor این نرم افزار (سمت چپ تصویر) می توانید نسبت به پاییش گزارش دمای در لحظه کلیه سنسور های فعال همه ی بخش های سیستم (ائم از مادربرد، رم، گرافیک، هارد، اس اس دی، و . . . ) بپردازید و همچنین نسبت به میزان مصرف (واتیج)، جریان ورودی پردازنده و همچنین سرعت چرخش فنها و ولتاژ های ورودی ریل های مختلف را پاور را بررسی کنید.

برای تست پهنای باند (سرعت) خواندن، نوشتن، و کپی رمهای سیستم که در عملیات های رندرینگ و تبدیل تصاویر ویدویی اهمیت فراوانی دارد این نرم افزار بخش مخصوصی (سمت راست تصویر) تحت عنوان Aida64 Cache & Memory Benchmark دارد. هر چه اعداد این بخش بیشتر باشد قطعه ی مورد بررسی قوی تر است. برای دوستان علاقمند به گیمینگ هم در همین بخش، گزارش میزان تاخیر رمها Latency مشخص می شود که هر چه کمتر باشد برای گیمینگ بهتر است.

ما در بررسی رم به این تست رجوع می کنیم و در بررسی مادربرد ها، با استفاده از رمهای سیستم تست، در حالت اورکلاک شده، به ثبت بالاترین امتیاز بدست آمده توسط آن مادربرد در حالت اورکلاک در جدول می پردازیم. بدیهی است هر مادربردی که توانایی بهتری در هنگام اورکلاک رم از خود نشان دهد امتیاز بهتری کسب خواهد کرد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

برای تست و بررسی قدرت پاور، از بخش تست پایداری Stability Test این نرم افزار استفاده می کنیم تا با وارد کردن حداکثر فشار بر روی بخش های مختلف سیستم، مصرف سیستم را به حداکثر رسانده و سپس به ثبت ولتاژ خروجی ریل های مختلف در این حالت می پردازیم. صد البته گرفتن گزارش ولتاژ ریل ها توسط نرم افزار از دقت بالایی برخوردار نیست و تست پاور نیازمند تجهیزات بسیار پیشرفته تر و گرانقیمت تری است که در دسترس لابراتوار ما قرار ندارد و در ایران تنها در یک یا دو مرکز (مانند لابراتوار شرکت گرین) یافت می شود.

برای دانلود AIDA64 می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار سینی بنچ از معروفترین نرم افزار های سنچش قدرت پردازش سرعت CPU و کارت گرافیک است که یک صحنه سه بعدی را رندر می کند و پردازنده و کارت گرافیک شما را به اندازه معقولی تحت فشار قرار می دهد. هر چه سیستم شما بتواند صحنه مورد نظر را با سرعت بیشتری رندر کند، برنامه امتیاز بالاتری به آن می دهد. ما از سینی بنچ به صورت متمرکز برای سنجش قدرت پردازنده هم به صورت چند رشته پردازشی و هم به صورت تک رشته پردازشی استفاده می کنیم. در تست برتری مادربردها این بنچمارک را ابتدا به صورت پیش فرض بر روی سیستم اجرا کرده و به ثبت امتیاز می پردازیم، سپس پردازنده را تا جای ممکن اورکلاک می کنیم و به ثبت امتیاز می پردازیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این برنامه دو بخش متفاوت سنجش عملکردCPU  و عملکرد کارت گرافیک OpenGL می باشد. هر چه قدرت پردازنده بیشتر باشد، این برنامه امتیاز بیشتری به آن می دهد. نسخه مورد استفاده در تست ها نسخه R15 است و نسخه جدید تر این برنامه R20 هنوز به دلیل کمبود تعداد تست ها جدولی در بررسی ها ندارد اما در آینده جدولی برای مقایسه امتیازات نسخه R20 سینی بنچ را هم در بررسی ها خواهیم داشت.

برای دانلود CINEBENCH R15 می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

موتور رندر Corona یکی از معروفترین موتور های رندر تصاویر واقعی در میان نرم افزار های رندر است که می تواند هم به صورت یک نرم افزار مجزا و هم به عنوان یک Plugin در برنامه های Autodesk 3ds Max و MAXON Cinema 4D مورد استفاده قرار گیرد. نرم افزار بنچمارک Corona Benchmark از موتور نسخه ۱٫۳ کرونا رندر استفاده می کند و می تواند قدرت چند رشته پردازشی پردازنده را (تا حداکثر ۷۲ رشته پردازشی) با رندر کردن تصویری واحد بسنجد. این نرم افزار بسیار سنگین است و هرچه پردازنده هسته های سریعتر و رشته های پردازشی بیشتری داشته باشد، سرعت رندر گیری در این نرم افزار بیشتر می شود و در نتیجه مدت زمان انجام پروژه کوتاه تر خواهد بود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

 مدت انجام پروژه رندر در این نرم افزار هرچه کمتر باشد بهتر است و مبنایی است برای محاسبه قدرت پردازنده سیستم شما. بنابراین دوستان طراح، معماران و رندر کاران عزیز می توانند به عنوان یک معیار سنجش به نتایج بدست آمده از این نرم افزار اتکا کنند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری PC Mark10 شاید بزرگترین و به روز ترین نرم افزار بنچ مارکینگ سیستم به شمار می رود. این پکیج نرم افزاری شامل انواع تست ها برای بررسی قدرت سیستم شما برای انواع کاربری ها است. نسخه رایگان این نرم افزار شامل تست Basic است که تنها تفاوت آن فقدان تست Gaming می باشد که با توجه به اینکه برای تست گیمینگ از ۳D Mark استفاده می کنیم، نیازی به تست مجدد بخش گیمینگ نیست. بنابراین تست نسخه Basic به اندازی کافی مناسب است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

تست PC Mark10 شامل سه بخش عمده مطابق چارت فوق می شود.

بخش اول تست Essentials یا پیش نیاز (ملزومات ابتدایی) است که شامل:

 • تست سرعت لود شدن نرم افزار ها در حالات مختلف، توانایی حجم بالای اینترنت گردی با باز کردن چندین صفحه از مرورگر های کروم و فایرفاکس،
 • سنجش قدرت پردازش کلمات با استفاده از نرم افزار LibreOffice Writer،
 • سنجش قدرت پردازش تصویری با استفاده از نرم افزار GIMP،
 • بررسی کیفیت برقراری چندین کنفرانس ویدیویی با استفاده کتابخانه تشخیص چهره OpenCV و همچنین استفاده از زبان OpenCL کارت گرافیک برای پردازش تصویری ویدیو ها

این نرم افزار با بررسی موارد فوق به سیستم در این بخش یک امتیاز تحت عنوان Essentials می دهد.

بخش دوم تست Productivity یا بهره بری است که شامل:

 • تست سرعت تحلیل نوشتار با استفاده از کتابخانه LibreOffice Writer و اسکریپت های AutoIt3
 • تست عملکرد شیت های نوشتاری با استفاده از بنچ مارک LibreOffice Calc و سرعت اجرای فرمول های پیچیده بر روی سورس کد های اکسل و آفیس

در این بخش، نرم افزار بیشتر عملکرد اداری یک سیستم را مورد سنجش قرار می دهد و یک امتیاز تحت عنوان Productivity به آن می دهد.

بخش سوم، تولید محتوی دیجیتالی Digital Content Creation است که شامل: 

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

 • تست سنگین ویرایش عکس های سنگین تا دقت ۸K و انجام انواع عملیات های ویرایشی با تمرکز بر پردازنده و کارت گرافیک و استفاده از نرم افزار ImageMagick
 • سنجش سرعت ذخیره سازی، بازخوانی، تبدیل تصاویر به حالت بند انگشتی
 • رندرینگ، ویرایش و تبدیل ویدیویی با استفاده از نرم افزار Windows Media Foundation و کدک های ۲۶۴ و FFmpeg
 • تصویری سازی و رندرینگ سه بعدی با استفاده از نرم افزار ۳DMark Sling Shot و زبان OpenGL 4.3
 • تست رندر POV-Ray

در این بخش نیز نرم افزار PC Mark10 عملکرد رندرینگ سیستم را مورد سنجش قرار می دهد و یک امتیاز تحت عنوان Content Creation به آن می دهد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

امتیاز نهایی TOTAL این برنامه تابعی از سه امتیاز یک سیستم در این سه بخش است که امتیاز هر ۳ بخش به صورت مجزا بعلاوه امتیاز کلی سیستم در چارت PC Mark10 نمایان است و می توانید آنها را مقایسه کنید.

برای دانلود PC MARK 10 می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار GEEKBENCH دو بخش منفک از یکدیگر دارد که یکی با تمرکز بر روی قدرت CPU و رم سیستم نسبت به سنجش قدرت چند رشته پردازشی و تک رشته پردازشی کامپیوتر اقدام می کند. در بخش پردازنده این نرم افزار با بررسی قدرت سیستم شما در زمینه ادیت تصاویر، انجام عملیات روزانه پردازشی و حتی Augmented Reality و Machine Learning امتیازی را به پردازنده شما می دهد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این نرم افزار سیستم امتیاز دهی منحصر به فردی دارد و در سمت راست امتیاز چند رشته پردازشی و در سمت چپ امتیاز تک رشته پردازشی CPU سیستم را نمایش می دهد. از این نرم افزار برای سنجش قدرت پردازنده و مادربرد استفاده می کنیم. در کلیه تست های سخت افزار نسخه ۴ این نرم افزار آزمایش شده است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نسخه جدید تر این برنامه نسخه ۵ است که به تازگی عرضه شده و کمی طول خواهد کشید تا جدولی برای آن آماده کنیم. قابل توجه است که امتیازات نسخه ۵ و ۴ قابل قیاس نیست و به طور کلی این دو نسخه متفاوت از هم عمل می کنند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

در بخش سنجش کارت گرافیک یا Compute Benchmark، این نرم افزار می تواند با تست های متمرکز بر OpenCL، CUDA و Vulkan نسبت به امتیاز دهی به بخش گرافیکی سیستم شما اقدام کند که البته با توجه به اینکه ما برای کارت گرافیک از دیگر نرم افزار های تست استفاده می کنیم، از تست این بخش از گیکبنچ صرفه نظر می کنیم.

برای دانلود این برنامه می توانید به وب سایت GEEKBENCH مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

یکی از بهترین نرم افزار های تست مبدل های ویدیویی، نرم افزار HEVC Decode Benchmark (Cobra) است که در سایت ثبت رکورد HWBOT مخصوص اورکلاکر ها یافتمی شود. این نرم افزار با استفاده از کدک H.265 به تبدیل سه نوع ویدیو HD، FHD، و ۴K می پردازد و سپس به هر بخش امتیاز داده و یک امتیاز کلی را هم برای سیستم در نظر می گیرد.

کاربران عزیزی که در سیستم های خود تبدیل های ویدیویی دارند به نتایج این بنچ مارک توجه ویژه ای داشته باشند. لازم به ذکر است عملیات تبدیل ویدویی در این برنامه تماما بر روی پردازنده انجام می شود و از این لحاظ این نرم افزار تست پردازنده است. برای دانلود این برنامه می توانید به سایت HWBOT مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

یکی دیگر از برنامه هایی که برای تست قدرت پردازنده در تبدیل های ویدویی که استفاده می کنیم، نسخه HWBOT X265 است که البته این برنامه خیلی وقت است به روز رسانی نشده است و گه گاهی در تست ها مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه با تبدیل دو ویدیو در دقت های ۱۰۸۰P و ۴K، قدرت تبدیل ویدویی پردازنده را می سنجد و از اکثر جداول پردازشی CPU از جمله AVX و AVX2 پشتیبانی می کند. برای دانلود این برنامه می توانید به سایت HWBOT مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری RealBench شامل ۴ بخش Image Editing، Video Encoding، OpenCL، و Heavy Multi-Tasking می شود که هر بخش امتیازی را به خود اختصاص می دهد تا در مجموع امتیاز نهایی سیستم تحت عنوان System Score نمایش داده شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این نرم افزار در بعضی بررسی های ما که بتوان در آنها شرایط تمای اجزای سیستم را به غیر از مادربرد ثابت نگاه داشت حضور دارد تا معیاری برای مقایسه قدرت مادربرد باشد. وجود اس اس دی، رم خوب، پردازنده و گرافیک، همه تاثیر مثبتی در اعلام نتیجه نهایی این نرم افزار دارد. برای دانلود این بسته نرم افزاری می توانید به وبسایت ایسوس مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

تست رندر V-Ray که یکی از موتور های معروف رندر به شمار می رود، یک تصویر را به صورت زنده برای شما رندر کرده و مدت زمان بدست آمده را نشان می دهد. می توان از این نرم افزار برای تست پردازنده و گرافیک استفاده کرد که اغلب ما برای تست پردازنده از آن بهره گرفته ایم. بدیهی است هرچه مدت زمان کمتری پروژه به پایان برسد قطعه مورد بررسی بهتر است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری Passmark PerformanceTest از جمله معروفترین تست های بنچ مارک مربوط به قطعات سیستم است که می تواند کلیه بخش های متصل به مادربرد از جمله پردازنده، رم، کارت گرافیک، هارد دیسک، اس اس دی، درایو نوری، و همچنین انجام تست های ترکیبی را انجام داده و به هر بخش امتیاز مخصوص به خود را بدهد و در انتها این نرم افزار یک امتیاز کلی را می تواند برای سیستم شما در نظر بگیرد. شما می توانید با آپلود کردن امتیاز این برنامه، آن را از طریق لینک در امضای خود در انجمن ها قرار دهید تا دیگران به قدرت سیستم شما پی ببرند. این نرم افزار به خوبی عیار سیستم شما را در برابر انجام هر گونه عملیات پردازشی، از گیمینگ گرفته تا رندرینگ، می سنجد و می تواند آن را با دادن امتیاز و مقایسه آن با دیگر سیستم ها، اطلاعات خوبی از توانایی سیستم در اختیار شما قرار دهد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

ما در بررسی ها صرفا از تست بخش پردازنده این نرم افزار استفاده می کنیم و آن را نسبت به دیگر موارد مشابه می سنجیم. لازم به ذکر است این نرم افزار همچنین می تواند درایو نوری شما را نیز بررسی کند به آن امیتاز دهد، برای این منظور حتما باید یک دی وی دی را درون درایو نوری قرار دهید تا هنگام تست بتواند امتیاز آن را نیز لحاظ کند.

برای دانلود این نرم افزار رایگان می توانید به سایت Passmark مراجعه بفرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

سالها پیش شرکت Random Control موتور رندری تحت عنوان Fryrender عرضه کرد که می توانست با استفاده از تمام هسته ها و رشته های پردازشی پردازشگر به رندر فیزیکی نور بپردازد. این موتور رندر بر مبنای نورپردازی فیزیکال برای تولید تصاویر واقع گرایانه Photo Realistic بر اساس قوانین فیزیک نور پایه گذاری شده است. نرم افزار FryBench از همان موتور برای رندر یک تصویر واحد استفاده می کند و می توان از آن برای سنجش قدرت چند رشته پردازشی پردازنده استفاده کرد. هرچه مدت زمان رندر تصور کمتر باشد شما پردازنده قدرتمند تری دارید. اگرچه شرکت Random Control بعد ها از دل Fry Renderer موتور جدیدی تحت عنوان Arion Render تولید کرد که می توانست به صورت هیبریدی در کنار CPU همزمان از GPU هم برای سرعت بخشیدن به زمان رنده بهره گیرد، و در آخرین مورد از محصولاتش، همین امسال این شرکت نرم افزار های رندر کاملا مبتنی بر کارت گرافیک تحت عنوان Maverick Studio را به بازار عرضه کرد، اما خوشبختانه همچنان از نرم افزار قدیمی FryBench می توان استفاده کرد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

مدت زمان رندر در نوار ابزار پایین این پنجره قابل روییت است و ما در بررسی مادربرد و پردازنده جدولی برای این نرم افزار رندرینگ داریم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

از جمله دیگر نرم افزار هایی که برای تست قطعات استفاده می کنیم، نرم افزار بنچ مارک NovaBench است که بسیار ساده به سنجش ۴ بخش از سیستم، پردازنده، رم، کارت گرافیک و درایو ذخیره سازی می پردازد. این نرم افزار رایگان است و برای MacOS نیز عرضه شده است و دوستانی که Mac دارند می توانند به مقایسه امتیازهای خود با امتیازات سیستم های دسکتاپ مبتنی بر ویندوز بپردازند. البته در هنگام کار با این نرم افزار متوجه شدیم، امتیاز کارت گرافیک در سیستم های مبتنی بر پلتفرم AMD کمتر از امتیاز همان کارت گرافیک در سیستم های مبتنی بر پلتفرم اینتل است. همچنین امتیاز رم به اندازه کافی ثبات نداشته و در سیستم های مختلف بعضا امتیازات متفاوتی به یک نوع رم داده است. به این دلایل کمتر از این نرم افزار در تست ها استفاده می کنیم اما به هر شکل، این نرم افزار یکی از متداول ترین نرم افزار های بنچ مارک سیستم است که قابلیت مقایسه ای آن بین Mac و ویندوز جالب است و می توان به راحتی از آن استفاده کرد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

امتیاز هر بخش به صورت مجزا نوشته می شود و در پایان، جمع کلی امتیازات، امتیاز نهایی را شکل می دهد. برای دانلود این نرم افزار می توانید به وبسایت سازنده آن مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار تست بازی Final Fantasy Storm Blood، یکی از شاهکار های بنچ مارکینگ است. این نرم افزار به تست کارت گرافیک و توانایی کلی سیستم شما برای اجرای بازی FFXIV می پردازد و در عین حال، یکی از جالب ترین بخش های آن توانایی محاسبه زمان لود شدن از روی درایو ذخیره سازی است. این بنچ مارک هم CPU محور است و هم GPU محور، و بر این اساس امتیاز نهایی آن وابسته به هر دوی این قطعات است. البته این نسخه کمی قدیمی است و از دقت ۴K پشتیبانی نمی کند. اما نگران نباشید، تست های جدید تر بنچ مارک این بازی از ۴K نیز پشتیبانی می کنند.

هرچه پردازنده و کارت گرافیک بهتری داشته باشید می توانید امتیاز بهتری کسب کنید. از طرف دیگر برای محاسبه قدرت SSD ما از Load Time بدست آمده از این برنامه برای مقایسه درایو های ذخیره سازی SSD با یکدیگر استفاده می کنیم.

برای دانلود این بنچ مارک می توانید به وبسایت GURU3D مراجعه بفرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

HWiNFO برنامه ی بنچ مارک نیست اما برای اعلام مشخصات و همچنین خوانش اطلاعات سنسور های دما و فرکانس بخش های مختلف سیستم از آن بهره می گیریم. این یکی از بهترین برنامه ها برای مقایسه میزان دما و سنجش اطلاعات عمومی دستگاه است. در بررسی لپتاپ ها بخصوص از آن استفاده می کنیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

در بررسی SSD ها، به جهت تست سرعت یکی از نرم افزار های بنچمارک که از آن استفاده می کنیم، Samsung Magician است. این نرم افزار صد البته به صورت رایگان نست و تهیه یک درایو اس اس دی سامسونگ پیش نیاز استفاده از آن است که به همین جهت یک درایو سامسونگ تهیه و در سیستم تست از آن بهره گرفته ایم. در سمت چپ، سرعت خواندن و نوشتن متوالی است به مگابایت در ثانیه و در سمت راست، سرعت خواندن و نوشتن اتفاقی است که به ورودی و خروجی اطلاعات ظرف یک ثانیه اندازه گیری می شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

یکی دیگر از برنامه های تست اس اس دی، نرم افزار معروف Crystal Mark است که هم در بررسی درایو های ذخیره سازی و هم در بررسی قدرت چیپست مادربرد ها در نقل و انتقال داده ها از آن استفاده می کنیم، مهمترین ردیف های این برنامه ردیف اول و آخر است که البته ما برای ردیف اول جدول مقایسه برای درایو های ذخیره سازی تهیه کردیم و در تست ها به ردیف اول سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی اشاره می کنیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار Anvil کمی قدیمی است، اما همچنان در میان کاربران برای تست SSD ها محبوبیت زیادی دارد. این تست یکی از بهترین ابزار ها برای سنجش سرعت و توانایی SSD است که می تواند انواع سناریو های کاربری را بر روی اس اس دی بررسی کند و سرعت درایو را اندازه گیری کند. در این نرم افزار از حاصل جمع امتیاز خوانش و نوشتار، نتیجه Total Score بدست می آید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار تست ATTO Disk Benchmark از جمله دقیق ترین نرم افزار های تست درایو های ذخیره سازی است که با آن می توان انواع SSD ها و عملکرد کنترلر های ساتا و NVMe را سنجید. این برنامه فایل هایی از سایز ۵۱۲ بایت تا ۶۴ مگابایت را در مدت زمانی مشخص در اس اس دی جابه جا می کند و سرعت آنها را به ترتیب نشان می دهد. در حالت Overlapped Input/output به دلیل فشار زیادی که بر اس اس دی وارد می کند، حفظ سرعت درایو ذخیره سازی در طول این تست اهمیت فراوانی دارد. اس اس دی هایی که در هر ردیف با حداقل افت سرعت بتوانند این پروژه را به پایان ببرند، اس اس دی های خوبی هستند. اما اس اس دی هایی که داغ کنند، افت سرعت آنها شیب بیشتری دارد و تعداد ردیف هایی که به حداکثر سرعت رسیدند کمتر است. از این تست برای SSD ها استفاده می کنیم ولی جدولی برای آن تهیه نکردیم و خود این تست را صرفا نمایش می دهیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

و در آخرین بخش،  دو نرم افزار CPUZ و GPUZ مخصوص اعلام مشخصات پردازنده و کارت گرافیک به همراه Core Temp برای اندازه گیری دمای هسته های پردازنده، بخش جدایی ناپذیر بررسی های لابراتوار سخت افزار هستند که اکثر کاربران با آنها آشنایی لازم را دارند.

درک بنچ مارکها

دو مطلب را در نحوه درک نرم افزار های بنچ مارک باید مورد توجه قرار داد. اولین موضوعی که باید در تست ها به آن توجه کرد این است که امتیاز یک بنچ مارک به تنهایی اهمیت خاصی ندارد، بلکه آن امتیاز در مقایسه با امتیازات دیگر قطعات است که معنا پیدا می کند. برای مثال، در تست Passmark امتیاز پردازنده ۹۷۰۰K برابر ۱۸۶۱۷ است. این عدد به تنهایی معنا ندارد. اما وقتی با نتیجه ی پردازنده ی ۷۷۰۰K که برابر ۱۳۲۰۵ است بسنجید، متوجه خواهید شد ۹۷۰۰K تقریبا بیش از ۴۰ درصد قوی تر از ۷۷۰۰K است. همچنین اگر به مقایسه امتیاز همین پردازنده در دو مادربرد X و Y بپردازید، مادربردی قوی تر است که امتیاز بهتری را برای ۹۷۰۰K به ثبت رساند.

مطالب بعدی، همسان سازی است. مثلا شما از یک نرم افزاری برای رندر استفاده می کنید که موتور رندر آن با نرم افزار هایی که ما برای تست رندر استفاده می کنیم متفاوت است. در اینجا باید توجه کنید، پردازش نرم افزار رندر شما بر پایه CPU است، و یا بر پایه GPU؟

اگر موتور رندر نرم افزار شما بر پایه پردازنده باشد، نتیجه تست های رندر ما بر پایه پردازنده قابل تعمیم به نرم افزار شماست و می توانید از این تست ها مفهوم سرعت قطعات را دریابید. اما اگر بر پایه GPU باشد، باید به تست هایی توجه کنید که تست OpenCL و تست محاسباتی GPU را انجام می دهند. صد البته ممکن است نرم افزار شما هم به پردازنده قوی و هم به کارت گرافیک قوی نیاز داشته باشد که در آن صورت بهتر است برای تهیه سیستم رندر حتما مشاوره اختصاصی دریافت کنید که ما در انجمن سخت افزار برای این منظور بخش خاصی را تدارک دیدیم که در آنجا می توانید نسبت به دریافت مشاوره برای تهیه سیستم اقدام کنید.

احتمال خطا

همیشه احتمال خطا در تست ها وجود دارد، به صورت کلی، باید بین ۱ تا ۳ درصد احتمال خطا را در تست های انجام شده در نظر گرفت. بنابراین برای مثال اگر اختلاف نتیجه یک بنچ مارک برای دو مادربرد، در حد ۱ تا ۳ درصد بود، در عمل می توان آنها را برابر و در یک سطح در نظر گرفت.

حد اورکلاک

ما در تست های خود، همیشه میزانی از اورکلاک را انجام می دهیم که در حد و اندازه یک کاربر متوسط کامپیوتر باشد. به هیچ وجه قصد زدن رکورد جهانی نداشته و نداریم و اصولا برای افزایش کارایی، صرفا کارهایی که انجام آن در حد و توان یک کاربر عادی کامپیوتر باشد در نظر می گیریم و پیش می رویم تا عموم کاربران، آن حد از اورکلاک، برایشان قابل انجام باشد.

همیشه به یاد داشته باشید، ۹۰ درصد میزان و موفقیت یک اورکلاک به شانس شما در داشتن یک چیپ خوب بستگی دارد. ۵ درصد باقی مانده به خنک کننده مناسب، و ۵ درصد دیگر به مهارت و امکانات اورکلاکر. بنابراین اگر مثلا پردازنده شما به اندازه پردازنده ای که در تست ها بررسی کرده ایم اورکلاک نشد، هیچ ناراحت و غمگین نباشید. بخش اعظم این موضوع به شانس بستگی دارد.

تصاویر Wallpaper

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

بسیار از خوانندگان گرامی پرسیده بودند تصاویر مورد استفاده در پس زمینه تست ها را از کجا می توان تهیه کرد، در اینجا اشاره می کنم کلیه تصاویر پس زمینه مورد استفاده در تست ها و آزمون های لابراتوار سخت افزار برگرفته از این تاپیک در انجمن سخت افزار می باشد. در صورتی که به این تصاویر علاقمند هستید می توانید برای دانلود سری به انجمن بزنید.

در پایان، ضمن اشاره به اینکه کلیه نتایج به نمایش در آمده در این مطلب صرفا برای مثال گزینش شده و آرشیوی است، امیدوارم این مقاله برای درک نحوه انجام تست ها و شیوه مقایسه قطعات در لابراتوار سخت افزار برایتان مفید بوده باشد. هر گونه سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید می توانید در زیر همین مطلب برای ما ارسال کنید. لازم به ذکر است، با تغییر قطعات سیستم تست، مشخصات آن در این مقاله به روز رسانی خواهد شد.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *