سایت دیوار به تنهایی امکان تأمین امنیت کاربران خود را ندارد


سایت دیوار به تنهایی امکان تأمین امنیت کاربران خود را ندارد

هفته گذشته در خبرها اعلام شد که پلیس فتا از مقامات قضایی درخواست کرده تا زمانیکه دیوار راهکاری برای امنیت کاربران خود تأمین نکرده، نسبت به مسدودی آن اقدام کند. دلیل این موضوع جرائم زیادی که در این پلت‌فرم اتفاق می‌افتد عنوان شده بود. حالا رئیس پلیس فتا در اظهار نظر جدید خود شرایط برای ادامه فعالیت این سایت خرید و فروش کالای دسته‌دوم را تأمین امنیت، کنترل و شناسایی احراز هویت کاربران عنوان کرده است.

تورج کاظمی رئیس پلیس فتای تهران معتقد است که دیوار در طول مدت فعالیت خود تمهیداتی برای برقرار امنتیت کاربران ایجاد نکردع است و به همین دلیل درخواست مسدود شدن آن را داده‌اند. این درحالیست که پیش‌تر اعلام شده بود که اگر سایت‌های فروش اجناس دست‌دوم، کنترل و شناسایی احراز هویت کاربران خود را بهبود ندهد، برخورد جدی با آنها خواهد شد.

شرایط پلیس  فتا برای ادامه فعالیت دیوار

با اعلام خبر درخواست مسدودی دیوار، امیر ناظمی اعلام کرده بود: برای حل مشکل احراز هویت کاربران در پلتفرم‌هایی مانند دیوار زیرساخت‌های لازم برای اتصال این سرویس‌ها به سامانه شاهکار در حال آماده‌سازی است.

طبق گزارش آخرین خبر، رئیس پلیس فتا اما اتصال دیوار به سامانه شاهکار برای حل موضوع احراز هویت کاربران را راه حل این موضوع نمی‌داند و معتقد است که این سامانه ارتباطی با موضوع اصلی ندارد. کاظمی گفته است:

آن سامانه ارتباطی به این موضوع ندارد و از طریق شماره تلفن هویت فرد را پیدا می‌کند. پس اینکه پلتفرم دیوار به سامانه شاهکار متصل بشود یا نشود تفاوتی در امنیت کاربران آن ایجاد نمی‌کند. با این حال ما با کسی عناد نداریم و فقط رفاه حال شهروندان را در نظر می‌گیریم. با توجه به اینکه تعطیلات نوروز نزدیک است و قاعدتاً رجوع به این سایت‌ها افزایش پیدا می‌کند بنابراین برای پیشگیری از وقوع بیش از این تعداد کلاهبرداری، ما درخواست برای مسدودسازی سایت دیوار را تقدیم دادستانی کرده‌ایم. دادستانی در حال بررسی صحت و سقم خواسته پلیس و انطباق آن با مواد قانونی است و هنوز این درخواست را نپذیرفته است.

تورج کاظمی همچنین عنوان کرد که پلیس فتا به عنوان یک مرجع قضایی و انتظامی تعهدی برای برقراری امنیت یا احراز هویت در دیوار ندارد. به گفته او دیوار یک شرکت انتفاعی است که در حال نفع بردن از مبادلات در این سرویس است بنابراین خودشان هم باید امنیت پلتفرم خود را برقرار کنند و در صورتی که موارد موردنظر برای امن‌سازی این سایت در نظر گرفته و نتیجه مثبتی داشته باشد، پلیس فتا نیز آمادگی همکاری به هر شیوه مورد نیاز را با این پلتفرم دارد.

روابط عمومی دیوار در واکنش به اظهارات رئیس پلیس فتا اظهار کرده که به تنهایی نمی‌توانند امنیت کاربران را تأمین
کنند و احراز هویت کاربران در فضای مجازی برای ایجاد امنیت آنها یک زنجیره است که در این زنجیره علاوه بر کسب‌وکار اینترنتی، دولت، اپرتورهای ثابت و همراه و پلیس هم باید نقش داشته باشند.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *