حافظه های Intel Optane به جای رم ها خواهند نشست!


حافظه های Intel Optane به جای رم ها خواهند نشست!

با وجود آنکه مدت نسبتا طولانی از معرفی سخت افزارهای Optane توسط “اینتل” می گذرد، اما روند عرضه و لانچ آنها چندان سریع پیش نمی رود. این شرکت به تازگی عرضه رسمی حافظه های Intel Optane در کلاس DIMM را آغاز کرده است. این حافظه ها در اسلات های DIMM-DDR4 جای می گیرند؛ به عبارت ساده تر، می توان آنها را به جای حافظه های رم در مادربردها نصب کرد. مدل های اولیه، برای سیستم های سرور آماده و طراحی شده اند.

این حافظه های کش که از فناوری تولید ۳D Xpoint برخوردار بوده و در ظرفیت های ۱۲۸ گیگابایت، ۲۵۶ گیگابایت و ۵۱۲ گیگابایت تولید می شوند. یکی از ویژگی های این حافظه ها، دارا بودن دسترسی تصادفی است؛ همان چیزی که در بسیاری از حافظه های نیمه هادی مشاهده می گردد. اما یکی از تفاوت های ماژول های Optane DIMM با حافظه های رم، عدم پاک شدن اطلاعات در صورت قطع جریان برق است.

با قطع جریان، اطلاعات موجود در این ماژول ها به قوت خود باقی خواهد ماند. فناوری ۳D Xpoint دقیقا مشابه فناوری به خدمت گرفته شده در SSD های این شرکت است. ماژول ها توسط نسل بعدی پلت فرم Xeon پشتیبانی می شوند. اینتل گونه های اولیه را در اختیار مشتریان قرار می دهد تا آزمون های نهایی را انجام داده و تا پایان سال میلادی جاری، فروش آنها آغاز می گردد. به احتمال بسیار زیاد، این حافظه ها برای کلاس دسکتاپ و خانگی نیز منتشر خواهد شد. آیا این مسئله می توان فروشندگان حافظه های رم را تحت تاثیر قرار دهد؟


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *