بوگاتی Centodieci ابر خودروی تاریخ‌ساز ۹ میلیون پوندی رونمایی شد


بوگاتی Centodieci ابر خودروی تاریخ‌ساز 9 میلیون پوندی رونمایی شد

روز گذشته بوگاتی برای رونمایی از یک محصول جدید به پبل بیچ کالیفرنیا سفر کرد. این محصول جدید در واقع ابر خودروی جدیدی است که تنها ده نسخه از آن به تولید خواهد شد و همه ۱۰ نسخه آن نیز حتی پیش از رونمایی رسمی به فروش رسیده‌اند. بوگاتی نام این ابر خودروی جدید را چنتودیِچی گذاشته که در زبان ایتالیایی به معنای صد و ده می‌باشد، نامگذاری این خودرو به این دلیل صورت گرفته که نشان دهنده صد و دهمین سال شروع به کار شرکت بوگاتی باشد و طراحی آن نیز ادای احترام به یکی از محصولات کم فروغ این شرکت یعنی EB110 است.

بوگاتی Centodieci

بوگاتی EB110 برخلاف دیگر محصولات این شرکت خودرو‌سازی که در مقر اصلی شرکت و در شهر مولسهایم طراحی و تولید شده بودند، در کشور ایتالیا و نزدیک به مقر فراری در شهر مودنا طراحی و تولید شده بود. طراحی سنت‌شکن این خودرو بدون شک جزییات قابل توجهی داشته و در جدیدترین محصول بوگاتی نیز بازخوانی این جزییات به وضوح قابل تشخیص است. بوگاتی Centodieci طراحی آئرودینامیکی که از یک ابر خودرو انتظار می‌رود را در شکل کلی به خود گرفته، ما حتی نسبت به مدرن‌ترین خودروهای رونمایی شده تا به امروز نیز بسیار فراتر از زمان خود به نظر می‌رسد.

بوگاتی Centodieci

در اولین نگاه از روبرو متوجه فاصله کم چراغ‌های جلو نسبت به دیگر محصولات بوگاتی خواهیم شد و جلو پنجره نمادین این شرکت نیز به طرز جالبی بسیار کوچک‌تر از آنچه از یک بوگاتی انتظار داشتیم طراحی شده. همه شکاف‌هایی که روی بدنه این خودرو می‌بینیم هدفمند بوده و وظیفه اصلی آنها در کنار دیگر وظایف هدایت جریان هوا می‌باشد. این موضوع حتی در طراحی قیمت عقب خودرو نیز با ظرافت و جذابیت خاصی انجام گرفته و حتی به جز طراحی کلی عملکرد آن نیز براساس آنچه در خودروی بوگاتی EB110 صورت گرفته بود انجام شده است.

بوگاتی Centodieci

جای تعجب نیست که بوگاتی برای بدنه چنتودیِچی نیز از فیبر کربن استفاده کرده تا بتواند حداقل وزن برای این قسمت خودرو را در اختیار داشته باشد. پیشرانه ۸ لیتری ۱۶ سیلندر با آرایش W شکل این خودرو قادر به تولید ۱۶۰۰ اسب بخار قدرت در ۷۰۰۰ دور است که ۱۰۰ اسب بخار نسبت به محصول قبلی این شرکت یعنی بوگاتی شیرون افزایش داشته است. قدرت اعجاب انگیز این خودرو از طریق جعبه دنده ۷ سرعته دو کلاچه به هر ۴ چرخ خودرو منتقل می‌شود.بوگاتی Centodieci

شتاب صفر تا صد ۲٫۴ ثانیه‌ای این خودرو به نظر می‌رسد حتی از زمانی که برای تلفظ نام آن صرف می‌کنیم هم سریع‌تر باشد. ابر خودروی تاریخ‌ساز بوگاتی تنها در ۶٫۱ ثانیه به سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید و رسیدن به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت تنها برای آن ۱۳٫۱ ثانیه طول می‌کشد. متاسفانه نهایت سرعتی که چنتودیِچی می‌تواند به آن دست پیدا کند توسط بوگاتی محدود به ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت شده است. همانطور که اشاره کردیم تنها ۱۰ نسخه از این خودروی شگفت انگیز و زیبا تولید خواهد شد و تمامی ۱۰ بوگاتی چنتودیِچی قبل از رونمایی و با قیمت حدود ۹ میلیون پوند به فروش رسیده‌اند. خریداران متموّل این ابر خودرو در سال ۲۰۲۱ می‌توانند بوگاتی جدید خود را دریافت کنند.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *