اولین ابر خودروی جهان با چاپ سه‌بعدی و توان تولید ۷۰۰ اسب بخار تولید شد


اولین ابر خودروی جهان با چاپ سه‌بعدی و توان تولید 700 اسب بخار تولید شد

به تازگی اولین خودروی جهان با چاپ سه‌بعدی که می‌تواند ۷۰۰ اسب بخار تولید کند توسط تیم Divergent 3D ساخته شده است.

اولین خودرو با چاپ سه‌بعدی که بلید (Blade) نام دارد توسط شرکت Divergent 3D ساخته شده است. این شرکت در زمینه طراحی و چاپ سه‌بعدی خودروها فعالیت دارد که هدف آن از طراحی و ساخت خودروی بلید حفظ سلامت محیط زیست و کاهش هزینه‌ها بوده است. این خودرو از یک پیشرانه هیبریدی و همچنین سیستم ۴ چرخ متحرک بهره‌مند بوده که می‌توان ۷۰۰ اسب بخار تولید کند.ابرخودروی ساخته شده با چاپ سه بعدی

همانطور که اشاره کردیم یکی از اهداف کمپانی Divergent 3D از طراحی و ساخت خودروی بلید، کاهش هزینه‌ها بوده است از این‌رو این شرکت از قطعات سبک وزن آلومینیومی برای ساخت کل شاسی این خودرو استفاده کرده که درنهایت توانسته است کل شاسی این خودرو را تنها با وزن ۲۴٫۴ کیلوگرم بسازد که واقعا فوق‌العاده است.

این خودرو قادر است تا ۷۰۰ اسب بخار را تنها در مدت زمان ۲٫۲ ثانیه تولید کند که مطمعنا استفاده از قطعات آلومینیومی و لوله‌های فیبرکربنی در ساخت این خودرو که وزن آن را به صورت چشم‌گیری کاهش داده است در این مدت زمان خیلی کم بی‌تاثیر نبوده است.

پیشرانه این خودرو حاوی، ۴ سیلندر است که هم با سوخت بنزین و هم با گاز طبیعی کار می‌کند. به‌ نظر می‌رسد شرکت Divergent 3D در ساخت خودروی بلید به دلیل استفاده از قطعات بسیار سبک که به کاهش وزن نهایی این خودرو کمک چشم‌گیری کرده است و علاوه‌براین موجب کاهش هزینه‌ها و حفظ سلامت محیط زیست می‌شود، عملکرد موفق‌آمیزی داشته است چراکه قصد دارد در آینده به طراحی و ساخت چنین خودروهایی با چاپ سه‌بعدی ادامه دهد و بیش از ۱۰ هزار خودرو از این نوع را روانه بازار کند.ابرخودروی ساخته شده با چاپ سه بعدی

احتمالا کمپانی Divergent 3D برای طراحی قطعات شاسی این خودرو از قطعات لگو الهام گرفته است چراکه این قطعات مشابه با قطعات لگو ساخته شده‌اند و درنهایت با استفاده از لوله‌های فیبرکربنی به یکدیگر متصل شده‌اند. از آن‌جایی که چاپ سه‌بعدی فلزات امکان تولید قطعات پیچیده را برای خودروسازان فراهم می‌کنند به نظر می‌رسد که این تکنولوژی در آینده مورد توجه خودروسازان زیادی قرار بگیرد.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *