آیا مخابرات در قطعی روز گذشته تلگرام نقشی داشته است؟


آیا مخابرات در قطعی روز گذشته تلگرام نقشی داشته است؟

اگر هنوز هم با وجود محدودیت های اعمال شده، از پیام رسان تلگرام استفاده می کنید، مطلع هستید که این برنامه در دو روز اخیر دچار اختلالاتی چند ساعته در سراسر جهان شده است. شب گذشته پس از آنکه تلگرام به مدت یک ساعت از دسترس خارج شد اخباری مبنی بر این به گوش رسید که مخابرات ایران اقدام به دزدیدن IP های BGP تلگرام کرده است. به بیان ساده تر زیرساخت قصد داشته تا با هایجک و گمراه کردن سرویس دهنده ها بین المللی، ترافیک تلگرام را به جای هدایت به مقصد اصلی به ایران منتقل کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی در پاسخ به اخبار منتشر شده در شبکه اجتماعی توئیتر به کاربران اینگونه پاسخ داده است:

بنا بر گزارش هایی که تاکنون دریافت کردم، شرکت مخابرات ایران هشتم مرداد ماه از ساعت ۴ تا ۶ بامداد درگیر تغییر توپولوژی و تجمیع شبکه استانی خود در شیراز و بوشهر بوده است. در صورت تایید این خطا چه سهوی و عمدی، مخابرات ایران جریمه سنگینی خواهد شد.

وزیر ارتباطات در ادامه اعلام کرد حالا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی  مامور رسیدگی به این موضوع شده است. در همین راستا، سخنگوی مخابرات ایران، محمدرضا بیدخام نیز به خبرگزاری مهر گفته است: این موضوع را هم اکنون در رسانه ها شنیدیم و در حال بررسی ابعاد مختلف آن هستیم که در صورت رسیدن به یک جمع بندی آن را اعلام می کنیم.

دزدیدن BGP فرایندی غیر قانونی است که طی آن گروهی از آدرس‌های  IP، با خراب کردن جدول مسیریابی اینترنت، تحت کنترل اشخاص خراب کار قرار می‌گیرند. ربودن IP در یکی از حالت‌های زیر می‌تواند به صورت عمدی یا تصادفی اتفاق بیفتد

  • یک سیستم خودمختار، اعلام می‌کند آدرسی را به وجود آورده که در واقعیت به وجود نیاورده است.
  • یک سیستم خودمختار، پیشوندی اعلام می‌کند که از پیشوند اعلام شده توسط سیستم خودمختار اصلی به وجود آورنده پیشوند دقیقتری است.
  • یک سیستم خودمختار، اعلام می‌کند که مسیر کوتاه‌تری به سیستم خودمختار ربوده شده در اختیار دارد بدون توجه به اینکه مسیر فوق ذکر وجود داشته باشد یا نه.

این روش‌ها معمولاً به اختلال در فرایند عادی مسیریابی ختم می‌شوند: بسته‌ها به سمت بخش اشتباهی از شبکه هدایت و آنجا در حلقه‌ای بینهایت گرفتار شده و در نهایت نادیده گرفته می‌شوند یا با لطف ربایندگان به سمت مقصد هدایت می‌شوند. حالا باید دید در صورت اثبات این موضوع چه عواقبی در انتظار مخابرات خواهد بود.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *